Palet taşıma süreçlerinin yeni normali : Otonom İstifleme

İstif makineleri ve forkliftler özellikle palet taşıma işlemlerinde fabrika ve depoların en çok tercih ettiği çözümlerdir. Eski nesil manüel makineler yerine artık Endüstri 4.0 ve dijital dönüşüm ile otonom sürüş kabiliyetli istifleme makinelerinin faydaları ön plana çıkmaktadır. Depo ve diğer malzeme istiflenmesinin gerekli olduğu alanlarda kullanımı yaygınlaşan bu makinelerin en büyük 3 avantajı:

Verimlilik

Depolama ve istifleme işlemlerinin verimliliği ideal bir tedarik zinciri ve yalın üretim için çok önemli bir konudur. Üretim ve dağıtım süreçleri ile senkronize çalışan otomasyon altyapısı ile birim zamanda daha fazla iş gerçekleştirilebiliyor. Veri tabanlı otonom yük taşıma süreçleri ile günlük raporlar sayesinde düzenli iş optimizasyonu gerçekleştirmesine imkan sağlaması nedeniyle şirketler manüel versiyonları yerine otonom istifleme makineleri tercih etmektedir.

Güvenlik

İş ortamının olmazsa olmazlarından bir tanesi de güvenliktir. Güvenliğin en iyi şekilde sağlanabilmesi adına farklı cihazların kullanılması gerekir. Çünkü iş ortamlarında karşılaşılan riskler işin yoğunluğu ve niteliğine göre farklılaşabilmektedir. Bu durumu ortadan kaldırmak ve daha güvenilir bir ortam sunmak adına otonom istif makineleri devrilme ve düşmelerin önüne geçer. Endüstriyel standartlara uygun (EN 1525) sürekli 360 derecesini tarayan güvenlik lazer alan sensörleri sayesinde otonom istif makinelerinin kullanılması İSG açısından en yüksek işci güvenliğini sağlar.

Maliyetler

Son olarak şirketlerin kar edebilmesi için en çok önem verilen konulardan bir tanesi de hiç şüphesiz maliyetlerdir. Maliyetlerin olabildiğince azaltılması daha karlı bir işletme yapısı ortaya çıkmasına zemin hazırlar. Zira işçi çalıştırma maliyeti olmadığı gibi otonom istifleme makinalarının yorulmaması birim zamandaki iş bitirme oranını daha ciddi seviyelere çıkarır. Otonom istifleme AGV lerine yapılan yatırımlar ortalama 18 ay gibi kısa bir süre içerisinde kendisini amorti etmektedir.

Related Posts