Otonom Yük Taşıma Sistemleri ile İş Kazalarının Önlenmesi

İş kazası işletmelerin en çok karşılaştığı ve işçilerin yaşamlarını doğrudan etkileyen negatif durumlar arasındadır. Amerikan İş Güvenliği ve Sağlığı İdaresi (OSHA) raporlarına göre Amerika’da her üç günde bir ölümlü forklift kazası gerçekleşmektedir. Özellikle yük taşıma birimindeki bireylerin yorgunluğu veya dikkatsizliği, iş kazasına sebep olup personellerin yaralanması ve malzemelerin hasar görmesi ile sonuçlanmaktadır.

Bu nedenle firmalar hem işçilerin güvenliğini sağlamak hem de yaptırımlar ile karşılaşmamak adına yük taşıma alanında AGV’li otomasyon çözümleri kullanarak ciddi bir iş güvenliği artışı sağlamaktadırlar.

AGV’ler sensörlü güvenlik altyapısı ile yol üzerinde aniden beliren engellere karşı çok daha hızlı tepki verebilir ve iş kazalarını / ürün zayiatlarını en aza indirir. Tesis içerisinde AGV çalışma hatlarında belirlenen güvenli bölge sınırına yaklaşıldığında AGV hızını düşürür ve çevresini uyarır. Engel güvenli mesafeyi aştığında AGV kendiliğinden durur ve tehlikenin ortadan kalkmasını bekler. Tüm bu güvenlik standarlarını sağlamak için bu tarz otomasyon sistemlerinde sürekli 360 dereceyi tarayan üst düzey güvenlik sensörler kullanılır.

Dünya’da Endüstri 4.0 ile hızla kullanımı artan AGV’lerin bu teknik özellikleri sayesinde her işletmeye sıfıra yakın yük taşıma ile ilgili iş kazası ve daha güvenli bir ortam için kolay bir çözüm sunmaktadır.

Related Posts