Covid-19’a Karşı Kullanılan Otonom Robotlar

Covid-19’un dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alması ile birlikte pek çok ülke kendine göre teknolojik tedbirler almaya başladı. Adeta küresel bir felaket haline gelen Covid-19 günümüze kadar binlerce kişinin ölmesine ve milyonlarca kişinin enfekte olmasına neden olmuştur. Covid-19 kapsamında tesislerin tedarik hatları çökmüş ve pek çok ülkenin ekonomisi çöküşe geçmiştir. Tüm bunların önüne geçebilmek ve Covid-19’un etkilerini en aza indirebilmek için virüsün çıkış noktası olan Çin’de teknolojik gelişmelerin kullanıldığı önlemler alınmaya ve uygulamalar yapılmaya başlandı. Kullanılmaya başlanan uygulamaların ilk sırasında ise otonom robotlar yer alıyor. Peki, Çin otonom robotları Covid-19’a karşı nasıl kullanıyor?

Çin’de Kullanılan Otonom Robotlar ve Araçlar

Çin’in virüse karşı en güçlü silahlarının başında otonom robotlar yer alıyor. Hastanelerde ki yemekleri hazırlayan, restoranlarda garsonluk yapan, çevreyi dezenfekte eden ve dezenfektan dağıtıcı olan bu robotlar Çin’in virüs ile mücadele etmesinde büyük bir rol oynuyor. Bunun yanı sıra Çin’de kullanılan bu otonom robotlar hastanelerde ki termal görüntüleme ve tanı koyma görevlerinde veya hastalardan alınan tıbbi örneklerin taşınmasında kullanılıyor. Çin’de Covid-19’a karşı önlemler kapsamında robotlar o kadar yoğun kullanılıyor ki Çinliler’in Küçük Fıstık ismini verdiği bir robot Singapur’dan Hangzhou’ya uçan uçakta ki karantina yolcularına yiyecek ve içecek servisi bile yapmıştır.

Türkiye’de Covid-19’a Karşı Otonom Robot Kullanımı

Türkiye’de otonom robotların kullanımı ve üretimi Çin’de ki kadar yaygın olmasa da Covid-19 ile mücadele kapsamında bazı heyecan verici otomasyon projelerine imzalar atıldı. Sağlık çalışanlarının yükünü hafifletebilmek için uzun koridorlardaki yemekhaneye veya çamaşırhaneye malzemelerin taşınması için taşıma robotları ve otomatik yönlendirmeli araçlar kullanılmaya başlandı. Bunun dışında özellikle hastane giriş çıkışlarında ve AVM’lerin ana koridorlarında kullanılacak sürücüsüz dezenfeksiyon araçları ile ortamların dezenfekte edilmesi hedefleniyor. Son olarak tekrar üretime başlayan fabrikalarda termal kamera sensörlü ve dezenfektan püskürtücü otonom dezenfeksiyon araçları kullanmayı planlamaktadırlar.

TRANSOLT otonom sürüş teknolojisi ile mücadeleye katkı sağlamaya ve talepte bulunan firmalara otonom robot projelerinde tüm gücüyle destek vermeye devam etmektedir.

Related Posts