Bir Fabrika Ne Zaman ‘Akıllı Fabrika’ Olur?

Teknolojinin gelişmesi hemen her alanda yeni gelişmelerin ve değişikliklerin meydana gelmesine neden olmuştur. Özellikle sürekli gelişen ve yenilenen otomasyon teknolojileri sonucunda karşımıza akıllı fabrika kavramı çıkmaktadır. Akıllı fabrikaların hayatımıza girmesi ile birlikte fabrikaların ne zaman akıllı olacağı ile ilgili sorular da yöneltilmektedir. Öncelikle akıllı fabrika kavramını ve özelliklerini hep birlikte inceleyelim.

Akıllı Fabrika Nedir?

Dijital fabrika olarak da adlandırılan akıllı fabrikalar; üretimde verimliliğin artması, gerçekleştirilen üretim süreçlerinin sürekli takip edilmesi ve üretime uzaktan müdahale edilmesini sağlayan otomasyon sistemine sahip fabrikalar olarak açıklanabilmektedir. Akıllı fabrika kavramının meydana gelmesinde teknolojinin ve sanayi 4.0 kavramının büyük bir önemi olduğu bilinmektedir. Sanayi 4.0 ile birlikte meydana gelen değişimler teknoloji alanında sürekli gelişim yaşanmasına ve pek çok şeyin dijital hale gelmesine neden olmuştur. Son dönemlerde teknolojinin adeta çağ atlaması üretimde de inovatif yeniliklerin meydana gelmesini sağlamıştır.

Dijital fabrika kavramının getirdiği pek çok yenilik vardır. Bunlardan en önemlisi fabrika ile ilgili tüm gelişmelerin ve oluşturulan verilerin dijital ortamlara aktarılabilmesidir. Özellikle malzeme ve yük taşıma süreçleri için her fabrika kendi istekleri ve ihtiyaçları doğrultusunda otonom yük taşıma araçları kullanarak fabrika ile ilgili tüm verileri dijital ortamlara aktarabilmektedir. Fabrikalar için özel olarak düzenlenen bu AGV / OYA sistemleri ve yazılımları kapsamında fabrikaların çalışma süreci ve meydana gelen aksaklıklar da değerlendirilebilmektedir. Özellikle üretim tesislerinde çalışanların karşılaştığı tüm aksamalar yazılımlar aracılığı ile optimize edilip, uzaktan kontrol edilebilinmektedir.

Akıllı Fabrikaların Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Akıllı fabrikalar ile birlikte kaynak kullanımının etkin bir şekilde değerlendirilebiliyor olması fabrika maliyetlerinin düşmesi sağlanmaktadır. AGV gibi akıllı fabrika sistemleri sayesinde fabrikalar sürekli gelişen ve değişen ortama kolay bir şekilde uyum sağlayarak daha yüksek karlar elde edebilmektedir. Bu sayede fabrikaların gerçekleştirdiği ürünlerin kalitesinde de yükseliş meydana gelmektedir. Üretim hacminin yükseltilmesi ve çok daha fazla üretim yapılabilmesi de akıllı fabrikalar ile mümkündür.

Related Posts